• Novinky

    • Slávnostné ukončenie školského roka
     • Slávnostné ukončenie školského roka

      4. 7. 2022

      "Stačí len spojiť sily..." nieslo sa školským átriom v úvodnom hudobnom vstupe našich študentov. Slová piesne rezonovali v mysliach počas celého slávnostného ceremoniálu ukončenia školského roka 2021/2022, počas bilancovania mnohých úspechov našich študentov, počas odovzdávania diplomov, certifikátov i malých darčekov tým najúspešnejším. A ocenených bolo naozaj neúrekom.

      Ďakujeme všetkým študentom, ktorí v tento slávnostný deň prišli a spoločne s riaditeľom školy Mgr. J. Bondrom, zástupkyňou riaditeľa pre org. zložku obchodná akadémia RNDr. V. Mikulovou a kolektívom zamestnancov obchodnej akadémie spravili pomyselnú bodku za ďalším školským rokom.

    • Tokajská vínna cesta a krásy Zemplína
     • Tokajská vínna cesta a krásy Zemplína

      4. 7. 2022

      Dva júnové dni (20. – 21. 06. 2022) boli iné, nevšedné. Zanechali sme na krátko školské lavice a vydali sme sa spoznávať krásny vinohradnícky región Tokaj.

      Už pri nástupe do autobusu bolo vidieť, že sa tešíme. Počas trojhodinovej cesty si žiačky IV. A vyskúšali sprievodcovskú činnosť a informovali nás o histórií vinohradníctva na Slovensku, ako aj o miestach, ktoré máme navštíviť. Vinárska obec Čerhov bola naša prvá zastávka. V turistickom informačnom centre Tokaj nás už čakala naša sprievodkyňa, ktorá nám porozprávala o tomto  regióne. Vedeli ste, že zloženie a kvalita pôdy v Tokajskej oblasti bola ovplyvnená sopečnou činnosťou? Veľmi zaujímavá bola aj prehliadka prevádzky vinárskej spoločnosti, kde nás previedli celým procesom výroby vína.

      Po krátkom oddychu sme navštívili vínne pivnice v Malej a Veľkej Tŕni. Najväčším prekvapením pre nás bolo zistenie, že plesne, ktoré pokrývali steny pivníc, sú prospešné pre kvalitu vína. Deň na Tokaji sme zakončili grilovačkou a večernou prechádzkou na vyhliadkovú vežu v tvare suda.

      Ale aká by to bola exkurzia, keby sme si prácu vo vinici nevyskúšali na vlastnej koži? A tak hneď zrána sme sa pridali k ľudom, ktorí sa o vinohrad starajú celý rok. Vysvetlili nám, čo máme robiť a pustili sme sa do práce. Musíme uznať, je to pekná, ale aj veľmi náročná práca.   

      Nasledujúca zastávka bol kaštieľ v Trebišove, ktorý je sídlom Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína. Exkurziu sme ukončili prehliadkou múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach, kde nám priblížili jeho život a tvorbu. Obohatení novými poznatkami a zážitkami sme sa pobrali domov.

      (študenti)

      Ako sa študentom exkurzia páčila môžete vidieť v spoločnej kolekcii fotografií, videí a postrehov, ktorú študenti tvorili počas týchto dvoch dní.

      A čo dodať na záver? Nuž len poďakovanie slovami študenta: "Vďaka skvelému projektu som objavila nové miesta a dozvedela sa nové informácie o vinohradníctve. Najviac ma zaujali pivnice, ktoré v sebe ukrývali veľké čaro. Ďakujem za túto možnosť a tiež sa skvelý kolektív vrátane pána šoféra. Vďaka tiež patrí pani profesorkám, ktoré vymysleli zaujímavý program a počas celého výletu tam boli pre nás."

    • Exkurzia na živnostenskom oddelení okresného úradu
     • Exkurzia na živnostenskom oddelení okresného úradu

      23. 6. 2022

      Dňa 09. 06. 2022 žiaci I.B v rámci predmetu Výchova k podnikaniu navštívili živnostenské oddelenie v Starej Ľubovni. Na jednotnom kontaktnom mieste pracovníci ukázali žiakom ako si vytlačia v kiosku lístok s poradím vybavenia na príslušnom oddelení okresného úradu, ako zaplatia za kolkovú známku a vytlačia si potvrdenie o platbe. Pracovníčky a vedúca oddelenia živnostenského podnikania vysvetlili ako postupujú, keď klient príde so žiadosťou o vybavenie živnosti. Ukázali originálne tlačivá a formuláre, ktoré používajú pri svojej práci.

       

      (Ilustračný obr., zdroj: minv.sk)

    • Exkurzia „Zaujímavosti a história poľsko-slovenského regiónu“
     • Exkurzia „Zaujímavosti a história poľsko-slovenského regiónu“

      23. 6. 2022

      V dňoch 13. – 14. júna 2022 sme sa zúčastnili so žiakmi I. A a I. B exkurzie s poznávaním poľských a oravských zaujímavých miest.

      Navštívili sme Krakow – druhé najväčšie mesto Poľska. Bohatú architektúru a dominanty  sme obdivovali vyhliadkovou plavbou po rieke Visla.

      Po presune do malebnej oravskej prírody v Zuberci na ďalší deň nás čakala prehliadka jedného z najkrajších hradov na Slovensku – Oravský hrad. Sprievodcovský výklad bol pútavý a inšpirujúci.

      Cestou na Liptov sme sa zastavili vo Vlkolínci,  známej pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry, zapísanej do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

      Myslíme, že po náročnom období sme zažili chvíle radosti, obohatenia o nové poznatky i vzájomné vzťahy.

       

       

    • Dotvárali sme JABĹČKO Starej Ľubovne
     • Dotvárali sme JABĹČKO Starej Ľubovne

      23. 6. 2022

      Spestrením vyučovacej hodiny Anglického jazyka a témy ,,KULTÚRA A UMENIE“ bola aj návšteva prvákov z bilingválnej triedy v ateliéri Centra Arte na Námestí sv. Mikuláša. V rámci komunitnej spolupráce priložili ruku k dielu a vložili jeden diel do mozaiky jabĺčka. Podujatie MOZAIKA je súčasťou projektu UZOL KULTÚRY – STARÁ ĽUBOVŇA – MESTO KULTÚRY 2021.

      Don Camillo pútavým výkladom (striedavo v angličtine a slovenčine) predstavil ateliér, oboznámil s technikou mozaiky, tiež s históriou tejto techniky, jej formami a spôsobmi realizácie..

    • Naša hodnota na trhu práce sa zvýšila
     • Naša hodnota na trhu práce sa zvýšila

      15. 6. 2022

      Študenti III. B triedy sa zapojili do online projektu „Zvýš svoju hodnotu na trhu práce“, ktorý organizovala spoločnosť Partners Group SK.

      Ide o vzdelávací cyklus 4 webinárov.

      ✓ Finančné vzdelávanie – plánovanie osobných financií a investovanie

      ✓ Obchodné vzdelávanie – obchodná komunikácia a sebaprezentácia

      ✓ Manažérske vzdelávanie – práca so silnými stránkami a SWOT analýza

      ✓ Podnikateľské vzdelávanie – pravidlá podnikania, budovanie úspešnej firmy

      Cyklus vzdelávania bol zakončený online vedomostným testom. Certifikát o absolvovaní vzdelávania a úspešnom zvládnutí testu dostali:

      Júlia Dzedzinová

      Laura Grivalská

      Timea Hirková

      Samuel Kmeč 

      Bianka Šidlovská

      Emma Bordigová

      Viktória Compľová

      Helena Girgošková

      Matej Gontkovič

      Simona Hetešová

      Vanesa Kerbčárová

      Marianna Palgutová

      Mária Reľovská

      Ivana Dudláková

      Renáta Kravcová

      Slávka Mačugová

      Katarína Ženčuchová

      Filip Labuda

      K dosiahnutým vedomostiam a k získaným certifikátom blahoželáme.

      (D. G.)

       

    • Spoznávanie sveta a financií
     • Spoznávanie sveta a financií

      10. 6. 2022

      V rámci projektu Gramotnosťou k trhu práce sme v dňoch 01.- 02. 06. 2022 realizovali so žiakmi II. A a II. B exkurziu s názvom Spoznávanie sveta a financií.

      Najprv sme navštívili mincovňu v Kremnici, o ktorej sme sa veľa dozvedeli. Napríklad, vedeli ste, že táto mincovňa funguje už viac ako 700 rokov? Ani my nie. Žiaci mali možnosť vidieť ako pracujú historické stroje na razbu mincí a zoznámili sa s výrobou mincí aj v súčasnosti.

      Vo večerných hodinách sme si v štúdiu Slovenského národného divadla pozreli divadelné predstavenie "Hriech / Její pastorkyne", z ktorého nám behal mráz po chrbte od skvelého výkonu známych slovenských hercov.

      Na druhý deň sme navštívili Národnú banku Slovenska (NBS). 1. jún 2022 bol emisný deň novej zberateľskej 5 € mince s motívom kamzíka tatranského, ktorá bola vyrazená v Kremnickej mincovni. Túto mincu sme mali možnosť vidieť aj zakúpiť si ju.  NBS  od roku 2020 spolupracuje s katedrou maliarstva Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V čase našej návštevy bola inštalovaná výstava s názvom Paralelná utópia.

      V závere exkurzie sme si vychutnali vyhliadku na hlavné mesto z kaviarne UFO na moste SNP, prechádzku po nábreží Dunaja.

      (D. G.)

       

    • Účelové cvičenia
     • Účelové cvičenia

      10. 6. 2022

      V dňoch 23. – 24. mája, keď maturanti skladali skúšky dospelosti, si naši študenti prvého a druhého ročníka v rámci účelových cvičení formovali predpoklady na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú záťaž v náročných životných situáciách. Doplnili si poznatky z histórie nášho mesta, a to hlavne o Ľubovnianskom hrade, rozvíjali morálne vlastnosti, ktoré tvoria základ vlasteneckého a národného cítenia. Prostredníctvom týchto aktivít sa žiaci učia sociálnej zodpovednosti a napomáha im to k fyzickému a psychickému rozvoju.

      (S. L.)

    • „Spotrebiteľská gramotnosť je dôveruj, ale overuj“
     • „Spotrebiteľská gramotnosť je dôveruj, ale overuj“

      10. 6. 2022

      Tento slogan je témou  roka 2022 k súťaži Spotrebiteľská výchova-Spotreba pre život, ktorú organizuje Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska. Žiaci I.B v rámci predmetu Spotrebiteľská výchova sa zapojili do tohtoročnej súťaže. Vytvorili časopis „Obchodníček“, v ktorom uvádzajú  svoje príspevky k vyhláseným témam: Dôverujem značke, Dôverujete viac spoločnostiam vo vašom regióne, Dôverujete environmentálnym značkám, vyhláseniam, informáciám na obaloch a etiketách, recenziám, Dopady rozhodnutí spotrebiteľa na osobné financie, životné prostredie.

      (J. K.)

    • Zahraničná odborná stáž na Malte
     • Zahraničná odborná stáž na Malte

      8. 6. 2022

      Zahraničnú odbornú stáž na Malte absolvovalo v dňoch 23. 05. 2022 – 03. 06. 2022 v rámci programu Erasmus+ 13 žiakov študijného odboru obchodná akadémia – bilingválne štúdium a študijného odboru obchodná akadémia organizačnej zložky Obchodná akadémia, Spojená škola  Jarmočná 108 Stará Ľubovňa. Stáž sa uskutočnila vďaka spolupráci s občianskym združením REŠTART K.A.B.A. Slovensko

      Žiaci absolvovali dvojdňovú jazykovú prípravu v jazykovej škole AClass Academy of English, ktorú si veľmi pochvaľovali. Pre mnohých žiakov to bol prvý celodenný kontakt s anglickým jazykom v anglicky hovoriacej krajine. Bolo úžasné stretávať na chodbách školy študentov z rôznych kútov sveta, vymieňať si prvé informácie, prekonávať prvotné rozpaky a postupne zisťovať, že angličtine rozumejú, vedia odpovedať a zo „spíkovania“ majú radosť. 

      Odbornú stáž žiaci vykonávali v starostlivo vybraných firmách. Moderné prostredie, nové technológie, počítačové programy, kancelárska práca, prepojenie teórie, ktorú na naučili v škole a praktické zručnosti, ktoré trénovali na odbornej stáži posunuli každého žiaka vpred. Veľkým bonusom boli medziľudské vzťahy. Empatia, pomoc... Pochvala zo strany mentorov žiakov motivovala pracovať presne, plniť zadané úlohy v určených termínoch, snažiť sa, chcieť...  Žiaci sa presvedčili, že cudzí jazyk im dáva nové možnosti, prináša nové priateľstvá, ale i výzvy pracovať na sebe a neustále sa zdokonaľovať.

      Mnohí v sebe objavili dušu cestovateľov a splnili si cestovateľské sny. Informácie o Malte získané z internetu chceli vidieť a zažiť. Spojili históriu so súčasnosťou, prírodu s architektúrou, lietadlo vymenili za autobusy a loď, navigáciu v mobile spojili s mapou... a objavovali.

      Každý účastník stáže získal Certifikát o absolvovaní zahraničnej odbornej stáže a Europass Mobilita, ktorý potvrdzuje vedomosti, zručnosti a kompetencie získané počas obdobia stráveného v zahraničí a pomáha pri ich uznávaní po návrate do domovskej inštitúcie alebo ako informácia v pracovnom portfóliu. Potvrdenie o mobilite zaznamenáva informácie o pôsobení účastníka a úlohách vykonávaných počas mobility a pokroku, ktorý dosiahol v týchto oblastiach: pracovné zručnosti, jazykové zručnosti, digitálne zručnosti, organizačné a riadiace zručnosti, komunikačné a ďalšie zručnosti.

      Ďakujeme za možnosť absolvovať odbornú stáž na Malte. Zdokonalili sme si angličtinu, priniesli sme si mnoho zážitkov zhmotnených do fotografií, objavili sme v sebe tímového ducha i odhodlanie cestovať, učiť sa a byť odborníkmi vo svojom odbore, ktorí vedia komunikovať v cudzom jazyku.

      Martin: Malta pre mňa bola zaujímavá najmä krásnymi plážami, nádhernou atmosférou a veľmi príjemnými ľuďmi, ktorí sú ochotní a nápomocní.

      Veronika: Som vďačná, že tu som, pretože mi to dalo odvahu rozprávať po anglicky s cudzími ľuďmi. Doma takúto skúsenosť nemám.

      Viktória: Mám rada dejepis, takže som vďačná, že tu môžem byť. Je tu veľa historických budov a miest. Som rada, že som spoznala veľa nových ľudí, najmä moju mentorku. Ľudia sú tu úžasní.

      Samuel: Odborná stáž na Malte bola úžasná, poznal som novú kultúru, ľudí, získal nové skúsenosti a zlepšil som sa v cudzom jazyku. Som rád, že som dostal príležitosť.

      Dávid: Bolo to tu veľmi pekné, som rád, že som si vylepšil jazykové zručnosti. Veľmi sa mi páčilo vo firme.

      Nina: Ďakujem za takúto príležitosť. Vďaka tejto práci som sa zlepšila v jazyku, spoznala novú krajinu, kultúru a naučila som sa ako to funguje ozajstnom podniku. Každému odporúčam niečo také vyskúšať.

      Marianka: Ďakujem za možnosť zúčastniť sa tejto praxe. Vďaka praxi som sa naučila nové veci, zdokonalila v jazyku a spoznala nových ľudí. Som rada za každú a jednu chvíľu na Malte. 

      Šimon: Som vďačný za túto skúsenosť. Pracovať v cudzine a komunikovať v anglickom jazyku je super.

      Júlia: Som rada, že som sa mohla zúčastniť praxe na Malte. Je to pre mňa nová skúsenosť. Naučila som sa lepšie komunikovať v angličtine a mala som príležitosť pracovať s ústretovými ľuďmi. Získala som nové skúsenosti. Mám veľa pekných spomienok a zažila som veľa nových vecí.

      Jakub: Stretol som priateľských ľudí, s ktorými som debatoval o politike, histórii a o iných témach. Ďakujem, že som mohol absolvovať  túto zahraničnú odbornú stáž.

      Petra: Som veľmi vďačná za túto skúsenosť. Mala som možnosť sa zlepšiť v anglickom jazyku, ale aj rozšíriť svoj rozhľad v účtovnej sfére. Práca vo firme sa mi veľmi páčila.

      Erik: Malta ma očarila nádhernou kultúrou, miestami a hlavne morom, ktoré u nás na Slovensku nemáme. Pobyt bol pre mňa náučný, spoznal som a naučil sa mnoho vecí. Zaujala ma krajina  a zlepšil som svoje komunikačné schopnosti a zručnosti.

      Simona: Chcela by som sa veľmi pekne poďakovať za možnosť absolvovať túto prax vďaka ktorej som sa zlepšila v komunikácii v anglickom jazyku, spoznala som nových ľudí, ale hlavne som dostala možnosť si reálne vyskúšať prácu v odbore ktorý študujem.

       

    • Tretiaci obhajovali svoj podnikateľský plán
     • Tretiaci obhajovali svoj podnikateľský plán

      19. 5. 2022

      Dňa 18. mája 2022 žiaci III. B  obhajovali svoje podnikateľské plány, ktoré vypracovali na predmete Ekonomika a manažment v praxi.

      Po zvolení predmetu podnikania  vytýčili cieľ a postup podnikateľského zámeru, urobili analýzu trhu, určili trhovú stratégiu.Nemenej dôležitá bola časť marketingového plánu, v ktorom sa zamerali na produkt, cenu, propagáciu a distribúciu. Najnáročnejší bol finančný plán, v ktorom vyčíslili potrebu kapitálu, rozpočet príjmov a výdavkov, nulový bod a návratnosť vloženého kapitálu.

      Komisia zhodnotila ich grafické spracovanie, odbornú úroveň a samotný prejav s reakciami na zadávané otázky.

      Pedagógovia i samotní žiaci ocenili získané vedomosti i skúsenosť pred reálnou hospodárskou praxou.

    • Workshop NEUROMARKETING
     • Workshop NEUROMARKETING

      19. 5. 2022

      Dňa 13. mája 2022 žiaci 3. ročníka sa zúčastnili workshopu Neuromarketing, ktorý realizovalo Občianske združenie Mladý podnikavec.

      Ing. Dávid Vrtaňa svojim vystupovaním a atraktívnym obsahom zaujal prepojením emócií, mozgu s nákupným správaním spotrebiteľov.

      Uvedený workshop bol zážitkovým učením marketingu a psychológie.

    • Matematický klokan 2022
     • Matematický klokan 2022

      19. 5. 2022

      Matematický klokan je najväčšia žiacka matematická súťaž na svete. Každoročne sa do nej zapája 6 miliónov žiakov v 80-tich krajinách sveta. Žiaci riešia 24 úloh počas 60 minút.

      Riešenie úloh podporuje logické myslenie. Úlohy sú hravé, ukazujú žiakom, že aj matematika môže byť zaujímavá. Žiaci sa učia podať výkon v určenom čase, pracovať s odpoveďovými hárkami. Tieto skúsenosti neskôr využijú pri dôležitých testovaniach alebo na prijímacích skúškach.

      Naši žiaci  Paula Čurejová, Barbora Kalisová (1. A), Michal Chaba, Nina Lorenčíková, Anna Nebusová, Margaréta Mazureková (2. A), Erik Šatala, Jakub Srnka, Dávid Žemba, Gašpar Koršňák (3. A) riešili úlohy kategórie Kadet O. 

      Najúspešnejšími riešiteľom z našej školy v kategórii Kadet O12 bol Erik Šatala, ktorý sa umiestnil na 12. mieste z 2230 súťažiacich.

      Všetkým riešiteľom blahoželáme a ďakujeme za peknú reprezentáciu školy.