Regionálne dejiny považujeme za neodmysliteľnú súčasť výučby dejepisu. Napriek tomu mnohí naši žiaci si nedokážu predstaviť, že ich obec alebo mesto bolo súčasťou veľkých historických procesov, prípadne, že ich predkovia na vlastnej koži zažili dopady veľkých zmien, ktoré sa udiali v spoločnosti.
A práve o tom sa mohli presvedčiť aj žiaci z II. A, ktorí sa 23. 11. 2022 zúčastnili prednášky v Ľubovnianskej knižnici, ktorú si pre nich pripravila Mgr. Radovana Čubová z Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni.
Upriamila ich pozornosť na nelegálne prekračovanie hraníc počas druhej svetovej vojny, keďže v rokoch 1939 až 1944 prebiehala na slovensko-poľskom pohraničí intenzívna vzájomná spolupráca medzi poľskou kuriérskou službou a slovenskými ilegálnymi prevádzačmi. Tí riskovali vlastné životy, aby pomohli druhým. Trasy, ktoré slúžili na prechod poľským politickým emigrantom a Židom dnes nazývame slovensko-poľské kuriérske chodníčky.
Žiaci sa dozvedeli aj o známych osobách slovenskej ilegálnej skupiny, napr. Róbertovi Pavlovskom, majiteľovi krčmy na Mýte. V spolupráci s ďalšími obyvateľmi Starej Ľubovne poskytovali utečencom nielen úkryt, ale aj oblečenie, stravu a často im dali aj peniaze na cestu. Poľským Židom poskytovali falošné doklady alebo ich presunuli za hranice do bezpečia.
Veríme, že nové poznatky z regionálnych dejín našich žiakov obohatili.
(MM)